Hazánkban a diabetes mellitusban szenvedő betegek (cukorbetegek) számát egybehangzó adatok szerint félmillióra becsülik, ma a hazai lakosság kb. 5%-a cukorbeteg. Ez a szám feltehetően alábecsült, hiszen a betegek jelentős részét nem ismerjük. Már ma is a 65 év feletti népességben 10-12 % körül mozog a számuk.
Vezetőségünk
Elnök: Dr. Molnár Ágnes PhD
Titkár: Konczné Molnár Ibolya
Tagok: Farkas Éva, Melicher Szilvia
1989. októberében az észak-olaszországi Saint Vincente-ben az egészségügy, az orvosok, a biztosítók és a betegek képviselői a WHO támogatásával kiadtak egy deklarációt a cukorbetegek jobb ellátásáról. Megfogalmazódott a diabeteses beteggel foglalkozó szakemberek iránti igény.
A Magyar Diabetes Társaság elfogadva a WHO programjában megfogalmazott irányelveket, kidolgozta a Nemzeti Diabetes Programot, mely már 1992-ben tartalmazta a diabetológiai szakápoló és a diabetológus szakorvosképzés iránti igényt. Ennek érdekében alapítványt hozott létre „Alapítvány a Diabetológiai Szakápolóképzésért” néven, melynek célja a képzés, a képzéshez szükséges „jegyzet” kiadása, és a képzés színvonalának folyamatos biztosítása. Az MDT megbízására 1993-ban elkészült a diabetológiai szakápoló képzés tanterve. Ezzel Magyarországon egy új egészségügyi szakma született, a „diabetológiai szakápoló”.
Molnár Ágnes az MDT szakdolgozói szekciójának elnöke elsőként a szakdolgozók közül sikeresen megvédte diabetológiai témájú disszertációját.
Cím: "Az oxidatív stressz és az endothél diszfunkció markereinek változása alfa-liponsav kezelés és mozgásterápia hatására diabéteszes polyneuropathiás betegekben"
Prof. Dr. Halmos Tamás, az MTA doktora
Prof. Dr. Szántó Sándor, az MTA doktora
Témavezető: Dr. Sztanek Ferenc PhD, med. habil.