Hazánkban eddig számos tényező hátráltatta a fenti technológiák elterjedését.
2019. december 18-tól új időszámítás kezdődik reményeink szerint:
nagyvonalú, jövőbe mutató “ajándékkal” lepte meg az egészségügyi kormányzat az 1-es típusú diabéteszes betegeket a mai napon.
2019. december 17-én került a Magyar Közlöny 207. számában - 9284-9294. oldal - publikálásra a folyamatos szöveti cukormonitorozás támogatása.
Jelentős mértékben nőtt az inzulinpumpák, azok tartozékainak támogatása 18 éves korig, ill. 18-24 éves korosztályban.
Támogatással elérhetővé válnak vér ketonmérők és erre szolgáló tesztcsíkok.
Az indikációk, felírhatóság csaknem a teljes 1-es típusú beteg populációt érinti, mind a 18 év alatti, mind pedig a felnőtt betegeket.
A részletes indikációkat most nem részletezzük, elolvasható a hivatkozott közlönyben, a lényeget kiemelve az alábbiakra hívjuk fel a figyelmet:
1. A monitorozó rendszert gyermek-, ill. felnőtt pumpacentrumokban lehet betanítani és felírni (4 hetes próbakezelést követően) kellően kiképzett beteg részére, akik az indikációknak megfelelnek.
2. A szenzor hat hónapra rendelhető első lépésben, az újrarendelhetőséghez komoly feltételeknek kell megfelelni és megfelelően kell mindezt dokumentálni.
3. A dokumentálást egyértelműen az év eleje óta üzemelő hazai inzulinpumpa regiszterben kell végezni, melyben külön modult hozunk létre ehhez.
4. Dokumentálni kell a szenzor felhasználás idejét (minimum 70% 6 hónap alatt), a hipoglikémiás- és hiperglikémiás-, illetve a céltartományban eltöltött időt. A rendszerek előírás szerinti használata mellett reményeink szerint fenti paramaméterekben jó irányú változás áll be. Folyamatos használatukkal az egészséges anyagcsere-kontrollt jobban megközelítő beállítás biztosítható anélkül, hogy a betegek, a hozzátartozók, ill. az orvosok által a rettegett hipoglikémiák számát növelnénk.
A kihirdetett dokumentum csaknem szóról-szóra megegyezik a 2018.08. hóban az MDT Inzulinpumpa Munkacsoportja által elkészített dokumentummal.
Azt gondolom az elmúlt évek legnagyobb jelentőségű bejelentése ez, mely komoly szakmai siker, a munkában közvetlenül résztvevő kollegáknak, velük együtt az MDT-nek, végső soron betegeinknek!
A siker mellett komoly felelősséget ró a diabéteszes betegek gondozását végző egészségügyi személyzetre is, hiszen az erőforrások helytelen felhasználása, nem megfelelő dokumentálása, a minőségi kontroll elmaradása magában hordozza a kudarc lehetőségét, végsősoron a támogatás megvonását is!
A jövőben harmonikus, konstruktív együttműködést szeretnénk kialakítani a finanszírozóval (NEAK).
A konstruktív együttműködés alapja valós és minőségi adatok a rendszer használatáról, ezért még egyszer felhívjuk a figyelmet az inzulinpumpa regiszter használatára, az adatszolgáltatás minőségéért minden esetben a centrum vezető főorvosa felel.
A jövő év elejére a szenzor indításról, oktatásról részletesen kidolgozott forgatókönyvvel jelentkezünk, mely útmutatást minden 1-es típusú beteget gondozó kollega résztére.
A jövő esztendőben nagyon sok munka vár minden kollegára, aki az 1-es típusú cukorbetegek gondozásában részt vesz, ehhez kívánunk erőt, kitartást és egészséget mindenkinek!