Eredményesen dolgoznak munkacsoportjaink. A Családorvosi Munkacsoport létszáma már meghaladja a 230-at, tavaly 4 jelentősebb tudományos rendezvényt szerveztek. Sikeres volt a Szakdolgozói Kongresszus, valamint a Genetikai Munkacsoport tudományos ülése is.
Az elmúlt év során az MDT vizsgálatának anyagából számos hazai és nemzetközi publikáció jelent meg, amelyek a hazai diabetológiai ellátás alapadatainak tekinthetők.
Az utóbbi évekhez hasonlóan az MDT kongresszus programját alig-alig sikerül belepréselni a rendelkezésre álló 3 teljes napba. Az előadáskivonatok száma a tavalyi évhez képest csökkent, színvonaluk viszont – a programbizottság tagjainak egybehangzó véleménye alapján – egyértelműen javult. A némileg kevesebb előadásnak köszönhetően csökkent a párhuzamos szekciók száma. A cégszimpóziumok száma 16-ra emelkedett, ez jól tükrözi, hogy a diabetológia területén mutatkozó innovációkhoz hasonlóval nagyon kevés diszciplína területén találkozhatunk.
Ez évben is a nemzetközi diabetológia vezető reprezentánsait láthatjuk vendégül kongresszusunkon. Két új tiszteletbeli tagunk Andrew Boulton manchesteri professzor, az EASD korábbi, az IDF leendő elnöke, valamint Maciej Małecki professzor, a krakkói Jagelló Egyetem professzora és az orvostudományi kar dékánja.
A tavalyi év talán leglényegesebb eredménye, hogy az emberi erőforrások minisztériuma együttműködési megállapodást írt alá az MDT-vel.
Az aláírt, az MDT honlapján is megjelent megállapodás legfontosabb céljai az alábbiak:
- a korszerű diabétesz-prevenció megteremtése,
- képzési rendszerrel együtt a jelenlegi diabétesz-gondozás áttekintése,
- a család szerepének megjelenítése és lehetőségeinek meghatározása a diabéteszes beteg gondozásában,
- a diabetológiai gyógyszeres terápiák jelenlegi rendjének áttekintése a korszerű terápiák előtérbe kerülése és hozzáférhetőségük elősegítése érdekében, a gyógyszerfelírási jogosultságok áttekintése,
- az antidiabetikumok gyógyszertámogatásának áttekintése, szükség esetén a befogadás érdekében egyeztetések lefolytatása az érintettekkel,
- a vércukor ellenőrzésére szolgáló eszközök támogatási rendszerének áttekintése a betegterhek csökkentése érdekében,
- azon metódusok vizsgálata, amelyek a modern telemedicina révén a diabéteszgondozásba bevezethetőek.
2018 nyarán Várkonyi Tamás főtitkár úrral ígéretes megbeszélést folytattunk Nagy Anikó államtitkárral és Nagy Szilárd helyettes államtitkárral. Sajnos az államtitkárság vezetésében ezt követően bekövetkező változások miatt e munkát elölről kezdhettük. Néhány hete Beneda Attila helyettes államtitkár arról tájékoztatott, hogy a közeljövőben az 1-es típusú cukorbetegek, ezen belül hangsúlyozottan a cukorbeteg gyermekek eszközökkel való ellátásában várható érdemi javulás.
Prof. Dr. Kempler Péter
az MDT elnöke