A szakdolgozók a mindennapi betegellátásban kulcsszerepet játszanak, emellett egyre több szakmai rendezvényen is aktívan szerepelnek. A Szakdolgozói Kongresszust 1995 óta rendszeresen megrendezik, az MDT kongresszusain is évek óta tartanak szakdolgozói szekciót.
Az MDT idei, XXVI. kongresszusán a szakdolgozói szekcióra szombat reggel kerül sor. A szekcióban 6 előadást hallhatunk. Az előadók a diabetesellátás különböző területein dolgoznak, előadásaik a mindennapi munka során felmerülő kérdésekkel foglakoznak.
Az edukáció fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni a cukorbetegek sikeres kezelésében. Kicsák Marian és kollégái a cukorbetegek betegséggel kapcsolatos ismereteit és az ezt befolyásoló faktorokat elemezték ambulanciájukon gondozott betegek körében. A betegeknél 14 többszörös választásos kérdést tartalmazó kérdőívet (Diabetes Knowledge Questionnaire) használtak. A vizsgált 158 beteg a maximális 28 pontból átlagosan 18,18±4,98 pontot (min 6,8, max. 27 pont) szerzett. Jobb eredményt értek el a csoportos oktatáson részt vevő és a párkapcsolatban élő betegek.
A sportolás a cukorbetegek egészségi állapotát javítja. Gordos Lívia irodalmi adatokat áttekintő összefoglalója a szabadidős sporttevékenységet végző cukorbetegek diétájával foglalkozik. A sportolók energiaigénye és folyadékfogyasztása magasabb, nő a szénhidrátigény is. A gyakorlati tanácsokat is tartalmazó táplálkozási javaslat a testmozgás jobb teljesítéséhez kíván hozzájárulni, segít a mozgás kapcsán jelentkező hypo- és hyperglykaemia elkerülésében.
Schrobár Ágnes és munkatársai saját betegeik között végeztek kérdőíves felmérést az életminőséggel, betegségteherrel kapcsolatban. Ezen adatok és a betegek laboratóriumi paraméterei között kerestek összefüggést. Vizsgálatuk során az alacsony életminőséggel rendelkezőknél magasabb betegségterhet, alacsony fizikai aktivitást és a kezeléssel való nagyobb elégedetlenséget mutattak ki. A jobb glikémiás kontrollal rendelkező betegek esetében magasabb önbizalmat és rendszeresebb fizikai aktivitást igazoltak.
Az orvosi táplálkozásterápia a cukorbetegek kezelésének alapja, az elhízás terjedése mutatja, hogy sok teendő van még ezen a területen. Csíkos Ágnes és munkatársai a gondozásuk alatt álló 2-es típusú cukorbetegek diétás szokásait, tápláltsági állapotát dolgozták fel. A betegek 6 napos táplálkozási naplójának adatait értékelték, elemezték a betegek által becsült szénhidrátbevitelt, valamint az egyes élelmiszercsoportok fogyasztási gyakoriságát. Az eredményeket a hivatalos étrendi ajánlással, a betegek tápláltsági paramétereivel és aktuális szénhidrátanyagcsere-eredményeivel vetették össze. A vizsgált betegek négyötöde túlsúlyos vagy elhízott volt, ezen betegek anyagcserehelyzete rosszabb volt. Az elhízottak a napi szénhidrátbevitelt alábecsülték, a normál testtömegűekhez képest több pékárut és gyümölcsöt, de kevesebb zöldséget fogyasztottak.
A cukorbetegség szövődményei a csontszövetet is érinthetik. Molnár Antalné áttekintő előadása az osteoporosis és a diabetes kapcsolatát elemzi. Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben a csontkárosodás patomechanizmusa eltérő. Az 1-es típusú cukorbetegek csontjainak ásványianyag-tartalma kisebb, míg a 2-es típusú cukorbetegségben elsősorban a csont minőségi mutatóinak romlása vezet csontritkuláshoz. A csonttörési kockázat mindkét típusban nagyobb, amit a társuló retino, illetve perifériás neuropathia tovább növelhet. A megelőzésnek mind a diabetes, mind az osteoporosis kialakulásában nagy szerepe van. Az optimális testmozgás és a helyes táplálkozás mindkét „néma járvány” prevenciójában fontos szerepet tölt be.
A szekció egyik üléselnöke – természetesen – a szakdolgozói képzésért évtizedek óta fáradhatatlanul tevékenykedő dr. Halmos Tamásné lesz.
Biztos vagyok benne, hogy a szekcióban sok elgondolkodtató adatot, hasznos gyakorlati ötletet hallunk, és reméljük, még több szakdolgozó kap kedvet a tudományos tevékenységhez.
Dr. Nádas Judit