Az MDT kongresszusai az elmúlt évtizedek gyakorlata szerint kétévente kerültek megrendezésre. Vezetőségünk a közelmúltban úgy döntött, hogy 2015-től minden évben országos kongresszust szervezünk. Ennek elsődleges oka az, hogy a diabetes népegészségügyi jelentősége világszerte előtérbe került, hiszen a betegek száma és a kezeléssel kapcsolatos költségek példátlan gyorsasággal növekednek. Ezzel párhuzamosan a tudományos ismeretek mind a diagnosztika, mind a terápia területén soha nem látott ütemben gyarapodnak, újabb lehetőségek jelennek meg szinte napról napra. Ezzel egy időben azonban újabb problémák is felmerülnek, ami új kihívás a szakma számára. Mindezek alapján szakmailag nem kérdőjelezhető meg az országos kongresszus rendezésének szükségessége. Van azonban egy másik fontos oka is annak, hogy a tavalyi, szegedi kiváló kongresszusunk után egy évvel ismét megrendezzük az országos kongresszust. Az MDT vezetősége az elmúlt években igen jelentős anyagi forrást mozgósított a hazai tudományos munka támogatására, amit pályázatok formájában valósítottunk meg. Ezekkel a pályázati lehetőségekkel számos tagtársunk és munkacsoportunk élt, és igen szép szakmai és tudományos eredmények születtek. Ezeknek az eredményeknek a hazai bemutatására az MDT fórumot és lehetőséget kíván biztosítani, aminek legmegfelelőbb formája az országos kongresszusunk.
Az idei kongresszusunkon hagyományainknak megfelelően bejelentett és tematikus előadásokra, szimpóziumokra, ünnepi eseményekre és a társaság hivatalos közgyűlésére kerül sor. A bejelentett előadások a legújabb elméleti és klinikai témakörökkel foglalkoznak, az alapbetegség szűrésétől a kezelésen és gondozáson, a betegoktatáson, a szövődmények felismerésén és ellátásán keresztül egészen a szervezésig. A céges szimpóziumokon a legújabb terápiás lehetőségekkel ismerkedhetünk meg, illetve átfogó referátumok is elhangzanak. Elmondhatjuk, hogy idén is, a korábbi kongresszusokhoz hasonlóan, nagyszámú és magas színvonalú előadás érkezett be, a szimpóziumok aktivitása intenzív, ami ígéretessé teszi ezt a kongresszust. Ünnepi eseményeinken igen neves, nemzetközileg elismert professzoroknak adunk át tiszteletbeli tagsági díjat, meghallgathatjuk előadásaikat, sor kerül hazai tudományos és szakmai elismerések átadására, az MDT támogatóinak díjátadására, és közgyűlésünkön a vezetőség beszámolóit ismerheti meg a tagság. Fontos eseménye lesz ennek a kongresszusnak, hogy megalakul a Diabeteses láb munkacsoport", és első alkalommal egy külön szimpózium foglalkozik ezzel a fontos szövődménnyel, ahol ennek a területnek a legkiválóbb ismerői osztják meg velünk tapasztalataikat. Másik fontos esemény az „Inzulinpumpa munkacsoport" szimpóziuma, amely ennek a speciális ellátásnak az időszerű szakmai és szervezési kérdéseit fogja áttekinteni.
Hagyományainkhoz híven az előadások összefoglalói megjelentek a Diabetologia Hungarica különszámában és a kongresszus eseményeiről az MDT Hírmondó hasábjain – a Tudomány Kiadó közreműködésével – folyamatosan tájékoztatást nyújtunk. A kiállításon – a honlapunk és az Intellimed Kft. segítségével – az MDT ismét önálló stand formájában jelenik meg, itt a legfontosabb információk a résztvevők és látogatók számára hozzáférhetők. A szakmai események mellett a szervezők és a Stand-Art iroda munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a társasági programok is színvonalas szórakozást és élményeket nyújtsanak kollégáinknak, munkatársainknak, a helyszín, a Kongresszusi Központ erre kiváló lehetőséget biztosít.
Az MDT vezetősége nevében minden kongresszusi résztvevőt tisztelettel és szeretettel köszöntök és kívánom, hogy a ⅩⅩⅢ. kongresszus felejthetetlen szakmai és társasági élménnyel gazdagítsa a résztvevőket, szereplőket és támogatókat egyaránt, akik közösen munkálkodunk azért, hogy ez a kiemelt rendezvény színvonalasan valósuljon meg.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László
a Magyar Diabetes Társaság elnöke