Mélyen tisztelt Miniszterelnöki Megbízott Úr,
A cukorbetegség az immunrendszer működésének károsodásával jár. Így a COVID-19 lezajlása cukorbetegekben általában súlyosabb, a fertőzés halálozása a nem diabetesesekhez képest mintegy 3x-ra emelkedik. Minél kedvezőbb egy cukorbeteg esetében a szénhidrát-anyagcserehelyzet, annál jobb a COVID-19 kimenetele, ezért feltétlenül törekedni kell a diabetes lehető legoptimálisabb, egyúttal hipoglikémia-mentes beállítására. E körülményekre valamennyi betegszervezet figyelmét felhívtuk, és minden cukorbeteg számára javasoltuk az oltásra történő jelentkezést.
Napjainkban ugyanakkor a járvány legsúlyosabb fázisát éljük át, a belgyógyászati osztályok csak COVID betegeket tudnak fogadni. A fertőzés súlyos formája átmenetileg inzulinkezelés bevezetését teheti szükségessé. Hazánkban az inzulinkezelés bevezetésére hagyományos módon kórházi körülmények között kerül sor, jelenleg azonban a COVID betegek felvételét elsősorban fulladás, láz, ill. sokszervi szövődmények teszik szükségessé, az inzulinkezelés kórházi bentfekvés során történő bevezetésére nincs mód. Alapvető fontosságú ugyanakkor, hogy a betegek, amennyiben szükséges, megkapják a jellemzően átmenetileg szükséges inzulinkezelést. A diabetológiai szakrendeléseken az előjegyzés több hónap és COVID-ban szenvedő betegeket értelemszerűen nem is fogadnak.
Ezért kiemelt sürgősséggel az alábbi rendelet mielőbbi érvénybe léptetését javasoljuk:
"A veszélyhelyzet során, szakmailag indokolt és dokumentált esetben a háziorvos jogosult a beteg otthonában bármilyen jellegű inzulinkezelést EÜ kiemelt támogatással megkezdeni."
Fáradozását,segítségét ezúton is köszönjük.
Tisztelettel,
Prof. dr. Kempler Péter
a Magyar Diabetes Társaság elnöke
dr. Rosta László
Belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere betegségek országos szakfelügyelő főorvosa
A teljes levél megtekinhető a kapcsolódó dokumentumok alatt.