„Ecstasy” használat és hosszan tartó fizikai aktivitás szerepe súlyos fokú ketoacidosis kialakulásában
(Severe ketoacidosis complicated by „Ecstasy” ingestion and prolonged exercise)
Seymour, H. R, Gilman, D, Quin, J. D.
Diabetic Medicine 13: 908-909, 1996.
Az „Ecstasy” (3,4-metilén-dioximetamfetamin – MDMA) szintetikus amfetaminszármazék, melyet 1914-ben eredetileg étvágycsökkentöként szabadalmaztak. A 80-as években terjedt el kábítószerként való használata amfetaminszerü élénkítő, euforizáló, de gyenge hallucinogén hatása miatt. Napjainkban a szórakozóhelyeken egyre szélesebb körben használják, különösen az egész éjszakán át tartó táncot jelentő, ún. „rave” (angol – extázisba esik, tombol) partik alkalmával. Elterjedése vezetett a fogyasztásával kapcsolatos, komoly, esetenként halálos következmények alaposabb megismeréséhez, melyet az orvosi szakirodalomban és a napi sajtóban megjelentő cikkek növekvő száma jelez. Ennek ellenére az Ecstasy a fiatalok körében még mindig biztonságos kábítószerként ismert.
A szerzők két, „rave” kapcsán jelentkező ketoacidosissal kórházba szállított, inzulin-dependens cukorbeteg kórtörténetét ismertetik. Egyikük egy 19 éves, 13 éve cukorbeteg leány, akit súlyosan dehidrált, ketoacidotikus állapotban vettek fel. 12 órája tartó hányást panaszolt, elmondta, hogy az előző éjjel „rave” partin vett részt, inzulinját a felvétele előtti 24 órában nem adta be. Alkohol vagy drog fogyasztását mind ő, mind barátai tagadták. A kezelés ellenére csökkenő vérnyomása, fokozódó hypoxiája miatt keringés- és légzéstámogatásra szorult. Mellkas-röntgenfelvétele bronchopneumoniát igazolt. 10 napig kezelték intenzív osztályon. Állapotának stabilizálódása után vallotta be, hogy Ecstasyt használt. Követése során panaszmentes, jól van. ‘
A másik eset egy 15 éves, 8 éves kora óta cukorbeteg leány története, akit egy „rave” partiról több órája tartó folyamatos táncot követő eszméletvesztés miatt, szintén súlyos ketoacidosis tüneteivel szállítottak kórházba. Elmondta, hogy felvételét megelőzően 12 órája nem adott be inzulint, már korábban rosszul érezte magát, hányingere, hasmenése volt. Az alkalmazott terápia mellett állapota gyorsan javult, később ő is beismerte az Ecstasy használatát. A továbbiakban szintén panaszmentes.
A MDMA akut anyagcsere- és élettani hatásai közé tartozik a hyponatraemia, a veseelégtelenség, a görcsrohamok, disseminalt intravascularis coagulatio, a hypertermia. Ez utóbbit tartják az alkalmazásával kapcsolatos halálesetek elsődleges okának. Az órákon át tartó tánc a hypertermiát és a dehydraciót is fokozza.
Mivel az utóbbi években a fiatalok egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve a kábítószerek terjedése miatt, és éppen a nehezen kezelhető fiatalok körében várható a droghasználat előfordulása, ami különösen veszélyes az ismertetett, amúgy is gyakran labilis anyagcsere-állapotú fiatal cukorbetegek számára, kiemelt hangsúlyt kell fektetni a felvilágosító tevékenységre mind a fiatalok, mind az öket gondozó személyek körében.