Fövárosi Önkormányzat Szent Imre Kórház, IV. Belgyógyászati Osztály,1 Szent János Kórház, II. Belgyógyászati Osztály 2

 ORLISTAT (XENICAL R )-KEZELÉS HATÉKONYSÁGA ÉS TOLERABILITÁSA ABDOMINALIS TÍPUSÚ ELHÍZOTT BETEGEKBEN

 Pados Gyula dr.,1 Audikovszky Mária dr.,1 Braun Edina dr.,2 Hajós Péter dr.,2 Salamon Ferenc dr.,2 Szurovecz Mónika dr.,1 Winkler Gábor dr.2

 

Összefoglalás

A szerzök a napi individuális kalóriaszükségletnél 500 Kcal-val kevesebb energiát tartalmazó étrend és 3x120 mg orlistat (Xenical R , Roche) alkalmazásával 60 abdominalis típusú elhízásban szenvedö betegen folytatott nyílt, 3 hónapos, ambuláns fogyókúra tapasztalatairól számolnak be. 56 beteg vett részt a 3. havi ellenörzéseken is. Az átlagos fogyás 5,4 kg volt (a kiindulási súly 5,8%-a), a derékkörfogat 6,1 cm-rel csökkent. Szignifikáns mértékben csökkent a szérum össz- és LDL-cholesterin-tartalma, az ApoB, az Lp(a) és az éhomi vércukor szintje, valamint az ún. atherogen index. A mellékhatások közül a széklet zsírtartalmának megnövekedésére visszavezethetö hasmenés és olajos széklet fordult elö a leggyakrabban. Székletvisszatartási nehézség - a kezelés elörehaladtával csökkenö mértékben - az esetek 13%-ában fordult elö. A végsö értékelésböl kimaradt 4 beteg kiesésének nem mellékhatás, hanem az elégtelen együttmüködési készség (noncompliance) volt az oka. Az eredmények alapján megállapítható, hogy az orlistat eredményesen és kellö biztonsággal alkalmazható szer az elhízás kezelésében.

Kulcsszavak: elhízás, orlistat, zsírszéklet, cardiovascularis rizikófaktorok

 

The efficacy and tolerability of orlistat (Xenical R ) in the treatment of patients with abdominal type obesity

Summary

A 500 Kcal less than the daily required energy containing diet and 360 mg orlistat (Xenical R , Roche) t.i.d. during a 3 months long slimming procedure on 60 patients with abdominal type obesity was applied in an open outpatient study. 56 patients completed all investigations. An average of 5.4 kg weight loss (5.8% of the mean initial weight) and a 6.1 cm decrease in the waist circumference could be reached at the end of the follow-up. A significant decrease of the serum total- and LDL-cholesterol, of the ApoB and the Lp(a) content as well as of the fasting blood sugar level and the so called atherogenic index could also be documented. Among the side effects diarrhoe and oily stool were the most common. Different degrees of incontinence - in decreasing manner throughout the study - could be observed in 13% of the participants. The cause of the 4 dropouts was the noncomplience and not any kind of side effects or intolerance. Based on these experiences it can be concluded, that orlistat is an effective and safe tool in the treatment of obesity.

Keywords: obesity, orlistat, fatty stool, cardiovascular risk

 

   Az atherosclerosis rizikófaktorainak befolyásolásában világszerte az elhízással kapcsolatban született a legkevesebb eredmény, söt, a hyper- és dyslipidaemiát, illetve a hypertoniát illetöen észlelt kedvezö változásokkal ellentétben az elhízás gyakorisága az utolsó évtizedben 10-15%-kal nött.1 Az eltérések egyik okaként az is felmerült, hogy kezelésében nem álltak rendelkezésre hatékony gyógyszerek. Ezért is füztek nagy reményt egy, az eddigiektöl teljesen eltérö hatásmechanizmusú szelektív lipáz-inhibitorhoz, a zsírfelszívódást gátló orlistathoz, amely hazánkban 1999-ben Xenical R (Roche) néven került forgalomba. Nemzetközi, multicentrikus vizsgálatok kedvezö tapasztalatai alapján indokoltnak látszott hazai betegeken való kipróbálása is.

   Vizsgálatunk célja a Xenical R hatékonyságának és tolerálhatóságának ellenörzése volt egy három hónapos, nyílt, egykarú, longitudinális vizsgálat keretében.

 

Betegek és módszerek

   A vizsgálatot két anyagcsere profilú fövárosi kórház belosztályainak ambuláns betegein végeztük. A vizsgálatban 60 18 és 60 év közötti túlsúlyos és elhízott,2 mindkét nemü beteg vett részt, akik elözetes tájékoztatás után beleegyezö nyilatkozatot írtak alá. A vizsgálati protokollt a két kórház Klinikofarmakológiai és Kutatásetikai Bizottsága elfogadta és a vizsgálatot engedélyezte. A betegeknek abdominalis típusú elhízásuk volt, ezt bizonyító kritériumnak tekintettük férfiaknál a 0,9 feletti derék/csípö körfogat hányadost és/vagy a 94 cm-es vagy nagyobb derékkörfogatot, nöknél a 0,8 feletti hányadost és/vagy a 80 cm-es, illetve afeletti derékkörfogatot.3

   Az általános kizáró okok mellett nem kerültek be a vizsgálatba azok, akiknél ellenjavallt volt a Xenical R adása; az utóbbi egy hónap során más gyógyszervizsgálatokban vettek részt; inzulinnal vagy orális antidiabeticummal kezelt diabetesük volt; antilipaemiás vagy anticoagulans kezelésben részesültek; akiknél a szérum éhomi triglyceridszintje nagyobb volt 5,6 mmol/l-nél, illetve szérum creatinin értékük meghaladta a 150 ?mol/l-t; az utóbbi három hónapon belül myocardialis infarctuson estek át, akut szívritmuszavar miatt kezelés alatt álltak, vagy egyéb súlyos szervi/szervrendszeri károsodások (pl. manifeszt cardialis decompensatio, súlyos máj- és vesebetegség, cholestasis, csontrendszeri betegségek) álltak fenn. Kizáró ok volt a terhesség, a szoptatás, a csökkent mentális funkció, a várhatóan rossz compliance, a krónikus alkoholizmus és a korlátozott cselekvöképesség is.

   A fenti szempontok alapján a két centrumban 2x30, összesen 60 föt válogattunk be, 47 nöt és 13 férfit. A betegek átlagos életkora 45,4 év, átlagos testsúlya 93,7 kg (a férfiaké 106,5 kg, a nöké 90,1 kg), átlagos test-tömeg indexe (BMI) 32,7 kg/m 2, átlagos derékkörfogata 114 (férfiak), illetve 98 cm (nök) volt. A vizsgálatot 56 beteg fejezte be, négyen elégtelen compliance, diétatartási nehézségek miatt estek ki.

 

A vizsgálat menete

   A vizsgálatba vonást megelözöen (VS : screening) minden beteg részletes kivizsgáláson esett át, amelynek során kizártuk az elhízás esetleges egyéb okát, ellenöriztük az anyagcserestátust és a részvételt akadályozó okok, illetve állapotok hiányát. Ezt követöen személyre bontva meghatároztuk az alapanyagcserét és Owen képlete alapján az individuális energiaszükségletet.4 Az alapanyagcserét férfiaknál a 900 + 10 x a testsúlykg, nöknél a 700 + 7x a testsúlykg képlet alapján számítottuk, majd az így kapott értéknek egy tapasztalati faktorral való szorzata adta meg a napi energiaszükségletet. A szorzófaktor mérsékelt életmód esetén 1,2, közepesen aktív életvitel mellett 1,4, nehéz fizikai munka esetén 1,8 volt. A napi energiaszükségletnél 500 Kcal-val kevesebbet tartalmazó diéta volt az étrendi kezelés alapja, de az engedélyezett energiatartalom nem haladhatta meg nöknél az 1500, férfiaknál a 2000 Kcal/nap értéket.

   Kéthetes, a fentiek szerinti diétával történö bevezetö szakasz után indult a vizsgálat (V0 ). A diétát folytatva a betegek a kezelés kiegészítéseként napi 3x120 mg Xenical R -t is kaptak, amelyet tetszés szerint étkezés elött, alatt vagy egy órával azt követöen kellett bevenniük. A kezelés indulásakor (V0 ) részletes laboratóriumi ellenörzés is történt, részben rutin paraméterek, részben az értékelés speciális szempontjait képezö, elöre meghatározott mutatók (cholesterin, LDL-, HDL-cholesterin, apolipoprotein-B [ApoB], lipoprotein [Lp]/a/, fibrinogén, húgysav) körében. Az össz- és a HDL-cholesterin-szint hányadosából atherogen indexet számoltunk. 75 gramm glukózzal orális glukóztolerancia-meghatározást (OGTT) végeztünk a 0. és a 120. percben vett minta vércukor- és szérum inzulin tartalmának meghatározásával.

   Minden résztvevö "önértékelö füzetet" kapott, amelybe naponta feljegyezték az esetleges mellékhatásokat, illetve a gyógyszer bevételének megtörténtét és idöpontját. A betegeket 6 hétre elegendö gyógyszerrel láttuk el, és az együttmüködési készség kontrolljaként ellenörzéseik alkalmával megszámoltuk az általuk visszahozott dobozokban lévö tabletták számát. A gyógyszerszedés megkezdését követöen két héttel (V1 ) fizikális vizsgálatot végeztünk, és rögzítettük, illetve értékeltük esetleges panaszaikat, az észlelt mellékhatásokat. Hasonló ellenörzést végeztünk a 6. héten is (V2 ), az alapvetö antropometriai és a lipidparaméterek ismételt meghatározásával. A követés a 12. hét végén fejezödött be (V3 ), amikor megismételtük a V0 idöpontban végzett laboratóriumi vizsgálatokat és antropometriai méréseket, és kiértékeltük az önértékelö füzeteket. A betegek a gyógyszert további három hónapig szedték, akkor már szoros ellenörzés nélkül.

   A laboratóriumi meghatározásokat a Szent Imre Kórház Központi Laboratóriuma végezte, az ott használt rutin analitikai metodikák alkalmazásával. A szérum inzulinszintjének mérése immunológiai módszerrel (DPC, Immulyte, USA, normális tartomány 1,5-13,6 ?U/ml) történt. Az adatok statisztikai feldolgozásához párosított t-próbát, illetve ún. nem-paraméteres Wilcoxon-tesztet használtunk.

 

Eredmények

   A bevezetö kéthetes diétás periódus alatt (VS -V0 ) a testsúly átlagosan 1,03 kg-mal, a BMI 0,36-al csökkent. A kiértékelt 56 beteg testsúlyátlaga a gyógyszerszedés kezdetekor 92,07?15,6 kg volt. 3 hónap múlva az átlagos érték 86,66?14,6 kg-ra csökkent, az elért testsúlycsökkenés három hónap alatt tehát 5,4 kg, a kiindulási súly 5,8%-a volt. A változás szignifikáns mértékü (p<0,05). A betegek 50%-a 5 kg-nál többet fogyott, illetve 55%-a 5%-nál többet veszített a súlyából. A három hónapos kezelés alatt az átlagos BMI-változás -1,9 kg/m 2 volt (a BMI 32,7?4,8-ról 30,8?4,7 kg/m 2 -re csök-kent). Az átlagos derékkörfogat-változás -6,1 cm, azaz a kiindulási 100,3?12,4 cm-röl 94,2?10,3 cm-re csökkent. Ez a férfiaknál a nökével szemben nagyobb mértékü volt, de mindkét nemben szignifikánsnak bizonyult (p<0,05).

   A laboratóriumi leletek változását a kiindulási és a három hónapi Xenical R -szedést követöen kapott eredmények alapján értékeltük (1., 2., 3. és 4. ábra). Látható, hogy az össz- és az LDL-cholesterin-szint, az atherogen index, az ApoB- és az Lp(a)-szint szignifikáns mértékben (a p értékeket lásd a megfelelö ábráknál feltüntetve) csökkent. A HDL-cholesterin-, a triglycerid- és a fibrinogénszint változása nem érte el a statisztikailag meggyözö mértéket.

 

0002010101pad.jpg (19552 bytes)

1. ábra: A cholesterin-, az LDL-cholesterin-szint és az atherogen index alakulása

 

0002010102pad.jpg (14602 bytes)

2. ábra: Az ApoB, a triglycerid és a HDLcholesterin szintjének változása

 

0002010103pad.jpg (12015 bytes)

3. ábra: Az éhomi vércukorszint és a szérum fibrinogéntartalmának alakulása

 

0002010104pad.jpg (11271 bytes)

4. ábra: Az Lp(a) szintjének alakulása

 

   Szignifikáns mértékben csökkent az éhomi vércukorszint is (3. ábra). Az éhomi inzulinszintátlagok a V0 : 13,2?8,68 ?U/ml-röl a V3 idöpontra 12,3?7,65 ?U/ml-re változtak, ami nem szignifikáns mértékü. Nem ért el statisztikailag értékelhetö mértéket a postprandialis inzulinszintek változása sem (V0 : 38,2?25,5, V3 : 34,7?30,1 ?U/ml). Külön értékeltük a hyperinsulinaemia elöfordulási gyakoriságát a vizsgálatban részt vevök körében a vizsgálat kezdetén és ennek esetleges változását az ellenörzés befejezésekor. Hyperinsulinaemiát bizonyító eltérésnek tekintettük, ha az éhgyomri inzulinszint >15, vagy az OGTT 2 órás mintájának inzulintartalma >50 ?U/ml értékü volt.5 A fenti kritériumok alapján a betegek 39%-ában lehetett hyperinsulinaemia fennállását igazolni a vizsgálat kezdetén és 36%-ukban annak befejezésekor.

   A mellékhatások elöfordulását az elsö, második és harmadik napon belül, a 41-töl a 83. napig és az egész vizsgálat alatt együttvéve összegeztük. A gastrointestinalis mellékhatások voltak a leggyakoribbak: a többszöri, sürgetöbb vagy olajos széklet, hasmenés, ezek legalább egyszer az elsö három napban 31,6%-ban, a 6. és 12. hét között 30,9%-ban fordultak elö. Az egész vizsgálat alatt a betegek 67,2%-a észlelte legalább egyszer a felsorolt mellékhatások valamelyikét.

   A székletvisszatartási zavarok ("flatus with discharge") legalább egyszer az elsö három nap alatt 15,8%-ban, a 41. és a 83. nap között 12,8%-ban fordultak elö. Ebböl súlyosnak minösített az elsö három napban 6%-ban fordult elö, míg a 41. és 83. nap között ilyen már nem jelentkezett.

   Enyhébb gastrointestinalis panaszok - puffadás, flatulencia - az elsö három napon 7, a 41-83. napon 1,8%-ban fordultak elö. Hányingert, hányást 7%-ban észleltünk. A nem gastrointestinalis panaszok közül a fejfájás volt a leggyakoribb, ez 38%-ban, egyéb tünet 20%-ban fordult elö.

 

Megbeszélés

   A lipázinhibitor orlistat (Xenical R ) alkalmazása során a táplálékkal elfogyasztott zsírok mintegy 30%-a távozik a széklettel, ami több száz Kcal energiafelvétel-csökkenést jelent. Ez kombinálva egy 1200-1800 Kcal-ás diétával, jelentös fogyáshoz vezethet. Vizsgálatunkban 3 hónap alatt átlagosan 5,4 kg-os testsúlycsökkenés következett be. Az orlistattal eddig már igen nagyszámú, mintegy 10 000 elhízotton történt vizsgálat. Hasonló diéta és dózis mellett az 1-2 éves nagy vizsgálatokban az egy év alatt elért és fenntartott 6,3-8,7-10,3 kg-os testsúlycsökkenések 6,7,8 mintegy kétharmadát, 5-6-7 kg-ot a betegek az elsö három hónapban érték el, és általában 6 hónap után már csak a súly megtartása volt tapasztalható. Ezek az eredmények a mindennapi gyakorlatban gyógyszer nélkül alig érhetök el. Figyelemre méltó Pearson felmérése 9 száz, kórházban elindított 6 hónapos gyógyszer nélküli fogyókúra sorsáról. A betegek fele (!) abbahagyta menetközben a fogyókúrát, és a végig diétázóknál is csak 28% érte el az elvárható eredményt. Nagyon meg kell tehát becsülni az egy évig fenntartható 10%-os testsúlycsökkenést, amely ráadásul a felmérések szerint a metabolikus rizikófaktorok, a vérnyomás, a lipid- és vércukor-értékek normalizálódásához is vezethet, ezért jelenleg a 10%-os testsúlycsökkenést tartják fogyókúrák célértékének az obesitologiában. Különösen értékes, ha - mint vizsgálatunkban is - ez dominálóan a derékkörfogat csökkenésével valósul meg.

   A lipidszintek csökkenése részben a testsúly-csökkenéssel is magyarázható, de ne felejtsük el, hogy az orlistat nemcsak az energiabevitelt, hanem szelektíven a zsírbevitelt is csökkenti, így nem véletlen az össz- és az LDL-cholesterin, illetve az ApoB mennyiségének szignifikáns csökkenése. Meglepö pozitívum az igen nehezen befolyásolható atherogen Lp(a)-szint szignifikáns mértékü csökkenése vizsgálatunkban. A kis betegszám nem tesz lehetövé komolyabb következtetést, bár meg kell jegyezni, hogy a 15 európai centrumban Sjötröm és mtsai 8 által 743 betegen folytatott vizsgálatban két év után az Lp(a)-szint ugyancsak szignifikáns mértékben csökkent.

   A metabolikus szindróma más komponensei csak a vizsgálatba vontak egy részében voltak megerösíthetök. Hyperinsulinaemia az esetek felében volt kimutatható. Az 5,4 kg-os testsúlycsökkenés nem volt elég ennek szignifikáns mértékü csökkenéséhez. Az európai multicentrikus vizsgálatban a 10,3 kg-os fogyás mellett az éhomi inzulinszintek átlaga egy év alatt 30%-kal, szignifikáns mértékben csökkent.

   Az elhízás gyógyszeres kezelésének kulcskérdése a tolerabilitás és a mellékhatások. A fél évszázadig tartó próbálkozások a központi idegrendszert izgató, mellékhatásokkal terhes amphetamin-származékokkal, majd a 90-es években a fenfluraminnal - amelynél váratlanul pulmonalis hypertensio és valvulopathiás szövödmények is elöfordultak -, óvatosságra intenek. A fenfluramin forgalomból való kivonása után két évig lényegében gyógyszer nélkül maradtunk. 1999-ben az orlistat, majd a noradrenerg és szerotoninerg hatású sibutramin megjelenése új reményeket keltett, de csak a mellékhatások szoros kontrollja mellett. Az orlistattól, miután nem szívódik fel, nem várható centrális mellékhatás, de fontos tényezö, hogy a zsírok széklettel való távozása során keletkeznek-e kellemetlenségek. Vizsgálatunkban látható, hogy a gyakoribb székelés, a sürgetöbb vagy olajos széklet meglehetösen gyakori, mondhatnánk azt is, hogy az orlistatnak maga a hatása a mellékhatása is. Ugyanakkor mellékhatások miatt egyetlen beteg sem vált ki a vizsgálatból. Kellemetlenebb a "flatus with discharge" jelenség, amely az elsö napokban 16, késöbb 13%-ban fordult elö. Ez elsösorban akkor jelentkezik, ha a betegek több zsírt fogyasztanak, ami esetenként elöfordult. A betegek diétás compliance-a az önértékelö füzet tanúsága szerint 76,7% volt (a gyógyszerszedési compliance 83,3%). A betegek tehát a mellékhatások elkerülése érdekében bizonyos fokig rákényszerülnek a diéta betartására.

   A nemzetközi vizsgálatok szerint - saját tapasztalatainkkal egyezöen - a Xenical R jelentös segítség lehet az elhízás kezelésében.10 Alkalmazási területe elsösorban a 30-as BMI feletti értékkel rendelkezö elhízottak kezelése, vagy azok a 27-es BMI felettiek, akiknél más rizikófaktorok is jelen vannak. Coronariabetegség esetén már 25-ös BMI felett is szóba jön az orvosi ellenörzés mellett történö gyógyszeres kezelés.

 

Köszönetnyilvánítás

   A vizsgálatban való közremüködésért a szerzök köszönetet mondanak Dr. Fényes Mártának, Dr. Gáspár Katalinnak, Dr. Rozmanith Eszternek, Dr. Debreczeni Lórándnak, Dr. Kemény Sándornak és Kovácsay Istvánnénak.

 

IRODALOM

1. Seidell, JC: Epidemiology: definition and classification of obesity. (In: Kopelman, PG, Stock, MJ [szerk.]: Clinical obesity, Blackwell Science, Oxford-London-etc., 1998.), pp. 1-17.

2. Valdez, R, González-Villalpando, C, Mitchell, BD, Haffner, SM, Stern, MP: Differential impact of obesity in related populations. Obesity Research 3(Suppl 2): 223s-232s, 1995.

3. Lean, MEJ: Obesity as a health problem. Obesity Matters 1: 10-12, 1999.

4. Owen, OE, Karle, E, Owen, RS: A reappraisal of caloric requirements in healthy women. Am J Clin Nutr 44: 1-19, 1986.

5. Suba I, Halmos T, Kautzky L: Az egyes vizsgálati paraméterek értéke a metabolikus X-szindróma diagnozisban és felkutatásában. Orv Hetil 138: 2407-2411, 1997.

6. Hollander, AP, Elbein, SC, Hirsch, B, Keley, D, McGill, J, Taylor, T, Weiss, SR, Crockett, SE, Kaplan, RA, Comstock, J, Lucas, CP, Lodedwick, PA, Canovatchel, W, Chung, J, Hauptman, J: Role of orlistat in the treatment of obese paients with Type 2 diabetes. A 1-year randomized double-blind study. Diabetes Care 21: 1288-1293, 1998.

7. Davidson, MH, Hauptman, J, DiGirolamo, M, Foreyt, JP, Halsted, CH, Heimburger, DC, Lucas, CP, Robbins, DC, Chung, J, Heymsfield, SB: Weight control and risk factor reduction in obese subjects treated for 2 years with orlistat. JAMA 281: 235-242, 1999.

8. Sjöström, L, Rissanen, A, Andersen, T, Boldrin, M, Golay, A, Koppeschaar, HPF, Krempf, M for the European Multicentre Orlistat Study Group: Randomised placebo-controlled trial of orlistat for weight loss and prevention of weight regain in obese patients. Lancet 352: 167-172, 1998.

9. Pearson, GC, de Looy, AE, Webster, J: Analysis of the dietetic treatment of obesity. J Hum Nutr Dietetics 2: 371-377, 1989.

10. Pados Gy, Audikovszky M: Új lehetöség az elhízás kezelésében: az orlistat (Xenical) terápia. Med Univ 32: 255-259, 1999. 

Közlésre érkezett: 2000. január 25.
Közlésre elfogadva: 2000. február 20.
 
A szerzö levelezési címe: Dr. Pados Gyula
Szent Imre Kórház, IV. Belgyógyászat
1115 Budapest, Tétényi út 14-16.